Rozdzielczość 2048 x 1536 na 9,7-calowym ekranie, chipset Rockchip RK3188, dwa gigabajty RAM-u i bateria o pojemności 7800 mAh. Brzmi nieźle, ale jak Kiano FLY 9,7 Quad wypada w praktyce?
Skrótem, czyli wideorecenzja Kiano FLY 9,7 Quad
Budowa / jakość wykonania
Standardowa obudowa z Elegance ma niewiele wspólnego
Po udanej, niespotykanej w segmencie chińskich tabletów obudowie Elegance, Kiano pokazało tańszą wersję tego tabletu. FLY 9,7 Quad ma za zadanie uzupełnić niszę, będąc tabletem wydajnym, z dobrym ekranem, ale niekoniecznie pięknym – to właśnie pozwoliło ograniczyć cenę urządzenia.
Tablet zamknięto w standardowej, aluminiowej obudowie, której przeróżne wariacje można spotkać też w modelach innych producentów. Od frontu dominuje 9,7-calowy ekran, otoczony białymi ramkami, widać też obiektyw przedniego aparatu. Po bokach zlokalizujemy z kolei przycisk Home, włącznik i dwufunkcyjny przycisk głośności. Jest tu też komplet złącz, tj. gniazdo zasilania, Micro HDMI, Micro USB z funkcją hosta, slot na karty SD, drugie gniazdo USB i wejście słuchawkowe.
Tylny panel wykończono srebrzystą, przyjemną w dotyku farbą, łamiąc kompozycję czarnym – również aluminiowym – paskiem, pod którym ulokowano aparat i głośnik.
Skoro już przy zintegrowanej cyfrówce jesteśmy; działa ona w sposób całkowicie „tabletowy”, tj. nie zachwyca jakością ani filmów, ani zdjęć. Do dyspozycji mamy aparat główny o rozdzielczości dwóch megapikseli i aparat przedni o rozdzielczości 0,3 megapiksela.
Przykładowe zdjęcia
Przykładowy film
Ekran
IPS o wysokiej rozdzielczości
Tablet wyposażony został w 9,7-calowy panel IPS, który cechuje się rozdzielczością 2048 x 1536 – przekłada się to na gęstość rzędu 264 PPI. Obraz jest ostry, neutralny od strony kolorystycznej i cechujący się dobrymi kątami widzenia.
Maksymalna jasność została podbita do wartości 355 cd/m2 – a więc dość wysokiej, zwłaszcza jak na tablet z tego progu cenowego. Nie bez powodu mówię jednak o „podbiciu”, jako że zwiększenie jasności nie obyło się bez kosztów.
Minimalnie, FLY 9,7 potrafi świecić z jasnością 145 cd/m2, co jest wynikiem zdecydowanie zbyt wysokim do komfortowego czytania w pomieszczeniu nieoświetlonym. Ma to też negatywny wpływ na żywotność baterii. Nierównomierność podświetlenia nie jest wysoka i wynosi 8,5%.
Panel dotykowy rozpoznaje 10 punktów nacisku, a sama reakcja na polecenie przebiega bez zarzutu. Urządzenie szybko i dokładnie spełnia powierzone mu zadania.
Wyposażenie
Jest USB OTG, nie ma Bluetootha
Wi-Fi w FLY 9,7 Quad cechuje się zdecydowanie słabszym zasięgiem, niż w podobny pod względem podzespołów Kiano Elegance. W porównaniu z Omegą MID 9712 też widać gorszą wydajność, natomiast testowany ostatnio MeMO Pad HD7 bije na głowę wszystkie trzy tablety. Warto dodać, że nie wymagam od FLY utrzymywania połączenia za wszelką cenę; chciałbym tylko, żeby „byle ściana” nie stanowiła dla niego takiego problemu.
Aktualizacja: mieliśmy okazję sprawdzić kolejny egzemplarz tabletu Kiano FLY 9,7 Quad, już zaktualizowany do wersji systemu Android 4.2. W nowym egzemplarzu WiFi działa lepiej – szczegóły znajdziecie na poniższej grafice. Test przeprowadziliśmy odpowiednio:
- w pomieszczeniu, w którym stoi testowy router;
- w innym pomieszczeniu, niż router, ale na tym samym poziomie (8 metrów w linii prostej, ściany);
- w innym pomieszczeniu, niż router, piętro niżej.
W tablecie nie znajdziecie modemu wewnętrznego, natomiast sprzęt bez problemów wspiera modemy zewnętrzne. W teście wykorzystaliśmy sprzęt Huawei E173-U2, cechujący się wysoką kompatybilnością z urządzeniami mobilnymi. Serfowaliśmy zarówno z karty Aero2 (po ręcznym wpisaniu APN), jak i Play czy Orange (gdzie ustawienia wykryte zostały automatyczne). Zadbajcie tylko o zaznaczenie Modem Power w ustawieniach systemowych.
A skoro już przy OTG jesteśmy: możemy skorzystać m.in. ze wsparcia dla pendrive’ów (z formatowaniem NTFS i FAT32) czy myszek podpinanych przez USB. Zawartość z dysków zewnętrznych też da się odczytać, ale tylko tych z własnym zasilaniem. Mamy tu jeszcze prawidłowo funkcjonujące HDMI (v1.3), czytnik kart microSD i natywne wsparcie dla Flasha (choć bez wsparcia do strumieniowania) przy korzystaniu z natywnej przeglądarki.
Akumulator
Nieco poniżej standardów
Do dyspozycji użytkownika Kiano oddaje akumulator o pojemności 7800 mAh, będący słabszą wersją tego, który znajduje się w Elegance. Dotyczy to zresztą nie tylko miliamperogodzin, ale podobno również jakości samego ogniwa.
Testy zazwyczaj przeprowadzamy na jasności 120 cd/m2, natomiast tutaj sytuacja zmusiła mnie do ustalenia luminancji na 145-155 cd/m2. Tyle właśnie wynosi minimalna jasność FLY 9,7 Quad, więc siłą rzeczy niżej zejść się nie da.
Czasy pracy nie są z górnej półki, ale na plus należy zapisać równomierne zużycie energii, niezależnie od aktualnie wykonanego zadania. Ładowanie tabletu odbywa się wyłącznie przy pomocy dołączonej do zestawu ładowarki i trwa około dwóch godzin przy wygaszonym wyświetlaczu. Próby uzupełnienia energii przez USB zakończyły się niepowodzeniem.
Wydajność / funkcjonalność
Przeglądanie zawartości pulpitów i sieci nie jest szczególnie przyjemne, ale gry działają bardzo płynnie
FLY 9,7 Quad bazuje na Rockchipie RK3188 z procesorem ARM Cortex-A9 o częstotliwości taktowania 1,6 GHz na każdym z czterech rdzeni. Otrzymujemy tu również dwa gigabajty pamięci RAM DDR3 – specyfikacja, jak do tej pory, nie odbiega zatem od flagowego Kiano Elegance.
Procesor jest droższy i szybszy w benchmarkach od AllWinnera A31, ale już grafika w tym ostatnim jest mocniejsza od Mali-400 MP4. Specyficzne jest też to, że RK3188 z FLY uplasował się w Quadrancie Pro niżej, niż ten sam układ w Elegance; różnica sięga 500 punktów. Pozostałe benchmarki zanotowały zbliżone wyniki.
Wyniki wszystkich testów podzieliłem dla ułatwienia na cztery grupy.
Przeglądarki
1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność tabletu pod kątem przeglądania zasobów sieci.
System
2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność tabletu.
Grafika
3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność tabletu z naciskiem na grafikę 3D.
Filmy
4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player (z pakietem najnowszych kodeków).
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności;
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Odczuwalnie, chipset funkcjonuje podobnie do tego w Elegance. Doświadczymy widocznego przycinania przy przewijaniu pulpitów, zdarzy się też czasem w trakcie surfowania po sieci – gry natomiast w zdecydowanej większości pracują płynnie. Uruchomiliśmy bez trudu Real Racing 3, wszystkie części Angry Birds, Asphalta 7 czy Dead Trigger. Wysoka rozdzielczość przekłada się na bardzo przyjemną rozgrywkę. Co ciekawe, ani Elegance, ani FLY nie są kompatybilne z najnowszą, ósmą odsłoną serii Asphalt.
FLY 9,7 Quad oferuje 8 GB pamięci, z czego 5,47 trafi do użytkownika, a 0,98 GB posłuży jako pamięć wewnętrzna. Mamy tu możliwość przenoszenia aplikacji na kartę microSD.
Obecnie, sprzęt funkcjonuje pod kontrolą systemu w wersji 4.1 Jelly Bean. Poza drobnymi wstawkami w menu i ustawieniach, mamy do czynienia z OS-em w wersji stockowej.
Aktualizacja: Kiano zakończyło już pracę nad aktualizacją do Androida 4.2. Nowa wersja systemu działa zauważalnie lepiej, niż 4.1 – zmniejszyła się ilość przycięć i lagów, wzrósł komfort użytkowania tabletu.
Podsumowanie / ocena / opinia
Oszczędzimy na designie i dostępnej pamięci, ale otrzymamy zbliżoną do Elegance wydajność
Kiano FLY 9,7 Quad to kolejna propozycja polskiej firmy, mająca trafić do klienta, który najwięcej uwagi przykłada do ekranu. Ten faktycznie się sprawdzi – jest jasny, cechuje się wysoką rozdzielczością i świetnym odwzorowaniem kolorów. Sam tablet stanowi tym samym ciekawą propozycję, bo o ile nie obyło się bez kilku kompromisów, tak nie sposób tego sprzętu nie brać pod uwagę.
Dodatkowo, Kiano wspiera potencjalnych użytkowników poprzez program Kiano Assistance – producent obiecuje pięciodniowy, gwarantowany czas naprawy w serwisie, dedykowanego konsultanta i system door-to-door.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- EKRAN9
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA5
- WYDAJNOŚĆ7,5
- OPROGRAMOWANIE6
- WYPOSAŻENIE7
ZALETY
|
WADY
|
Alternatywna propozycja
W kategorii tabletów z wysokiej rozdzielczości ekranem IPS należy na pewno wymienić Pluga FORCE czy Shiru Emperor 10, które dysponują wyświetlaczem nie tylko o podobnej jakości, ale też identycznej przekątnej. Na planie powinna też pojawić się Omega MID9712 czy Modecom FreeTAB 9704 IPS2 X4, które – tak samo jak powyższe – oferują monitor zbliżonej klasy. Rzućcie jeszcze okiem na Kiano Elegance, jeśli poszukujecie tabletu zamkniętego w ładnej obudowie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Leave a Reply