Omega MID 9712 to tablet zbudowany w oparciu o 9,7-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości i procesor Rockchip RK3066. Na tle innych, podobnych konstrukcji, sprzęt wyróżnia się między innymi baterią o pojemności 10 000 miliamperogodzin.
Skrótem, czyli wideorecenzja Omega MID 9712
Budowa / jakość wykonania
Solidny i ciężki
MID 9712 został skonstruowany w sposób zbliżony do Pluga Force. Całą konstrukcję wzmocniono zatem aluminium, co związane jest nie tylko z podniesieniem wytrzymałości tabletu, ale i z wyraźnym wzrostem wagi (642 g) przy wymiarach 241 x 183 x 9,8 mm. Nie jest to może mało – w zamian dostajemy jednak sprzęt prawie pancerny i przyjemnie wykończony.
Na 9,7-calowym wyświetlaczu widoczny jest efekt „jacuzzi”, będący domeną zdecydowanej większości nisko- i średniobudżetowych konstrukcji. Od strony wyglądu tablet nie wyróżnia się niczym szczególnym. Czarna ramka okalająca ekran, wyciągnięte na wierzch przyciski (blokady, Home i multimedialny) czy obecność sloty na karty microSD, portu USB, gniazda zasilacza, mikrofonu i wejścia słuchawkowego spotykane są też w innych produktach. Omega nie trzeszczy pod naciskiem, choć jeśli użyjemy sporej siły, może się delikatnie ugiąć; nie ma to wpływu na faktyczną pracę i komfort korzystania z urządzenia.
Producent dodał na pokładzie dwa aparaty, obydwa wyposażone w dwumegapikselowe matryce. Zdjęcia pozbawione są szczegółów i mogą spełniać tylko podstawową funkcję. Filmy rejestrowane są w rozdzielczości VGA przy 10 klatkach na sekundę.
Przykładowe zdjęcia
Przykładowy film
Ekran
Wysoka rozdzielczość z trybem „eco”
Omega MID 9712 to kolejny tablet, który można podpiąć pod kategorię tych z wysoką rozdzielczością. Panel IPS wyposażony został w 2048 pikseli w poziomie i 1536 pikseli w pionie, co przekłada się na krystalicznie czysty obraz – o ile tylko wyświetlana treść rzeczonej rozdzielczości odpowiada. Gęstość na poziomie 264 PPI zapewni odpowiednią ostrość. Warto tu też dodać, że producent zaimplementował tryb niższej rozdzielczości, oferujący jakość 1600 x 1050 pikseli. Szerzej o tej funkcjonalności piszę w dziale poświęconym wydajności.
Tablet dobrze odwzorowuje kolory, cechuje się neutralną temperaturą barwową i jest pozbawiony przekłamań. Podobnie jest też z kątami widzenia, do których nie sposób się przyczepić – jedynie podczas patrzenia od góry zauważyłem lekki prześwit cieplejszej tonacji.
Jasność na poziomie 211 cd/m2 mieści się w średniej przyjętej dla urządzeń tej klasy. Przy silnym świetle słonecznym trudno będzie przeglądać zawartość ekranu, jednak gdy niebo będzie zachmurzone – nie powinniście doświadczyć żadnego problemu. Nierównomierność podświetlenia jest równa 12,3 procent, co jest wynikiem akceptowalnym. Jasność minimalna równa jest ok. 23 cd/m2.
Wyposażenie
USB z OTG dla niektórych dysków i czytnik kart SD. Zabrakło Bluetootha i HDMI
Na początku zazwyczaj omawiamy Wi-Fi, więc i tym razem na nim się skupimy. W całości aluminiowa Omega może sprawiać wrażenie, jakoby problemy z zasięgiem były w niej nie tylko możliwe, ale wręcz oczekiwane. Nic bardziej mylnego – moduł sieci bezprzewodowej działa jak najbardziej poprawnie, nie rozłącza się z routerem, samo zalogowanie też nie trwa długo. Utrzymywanie zasięgu ilustrujemy zrzutami z Wi-Fi Analyzera w różnych scenariuszach.
Tablet został pozbawiony wbudowanego modemu 3G, czemu specjalnie nie można się w tej cenie dziwić, wspiera natomiast modemy zewnętrzne – te podpinane przez USB OTG. W naszym przypadku sprawdził się Huawei E173-U2, jeden z popularniejszych modeli chińskiej firmy. Udało nam się też uruchomić Internet z karty Aero2 po ręcznym wprowadzeniu APN-ów. MID 9712 nie jest w stanie zaoferować łączności przez Bluetooth, producent zdecydował się też nie implementować w urządzeniu gniazda HDMI.
Wracając do OTG: tablet obsługuje dyski zewnętrzne, ale tylko te z własnym zasilaniem. Nośniki bez opcji podłączenia do gniazdka nie ruszyły. OTG wspiera jeszcze jedną funkcjonalność, tj. jest w stanie współpracować z myszkami czy klawiaturami, bez trudu odczyta też zawartość pendrive’ów (NTFS i FAT32).
Ładowanie przez USB odpada; tablet potrzebuje silnego, 12-woltowego zasilacza, więc sprawy nie załatwią też słabe, zastępcze ładowarki typu 5V.
Po podłączeniu MID 9712 do komputera otrzymacie możliwość wyboru trybu MPT lub pamięci masowej. Skoro już przy tej ostatniej jesteśmy, Omega ma do zaoferowania 16 gigabajtów pamięci, z czego przeszło dwa zajęte są przez pliki systemowe. Rolę pamięci wewnętrznej spełnia natomiast przestrzeń równa 0,98 GB. Na kartę microSD możliwe jest przenoszenie tylko niektórych aplikacji.
W teście Flasha, Omega śpiewająco zdała egzamin w trakcie surfowania po stronach bazujących na tej technologii, natomiast nie możemy liczyć na efektywne strumieniowanie plików przez przeglądarkę. Mówimy przy tym o aplikacji stockowej; Chrome Flasha nie wspiera w ogóle, z zasady, nie jest też preinstalowany na MID 9712.
Głośnik pokładowy nie jest rewelacyjny, ale podstawowe funkcje spełni na pewno. Natężenie dźwięku z odległości ok. 50 centymetrów nie przekroczyło 65 decybeli.
Akumulator
Omega przoduje w pojemności
Litowo-jonowa bateria oferuje 10000 mAh, co jest do tej pory największą wartością, jaką spotkałem w tabletach z tego segmentu. Pojemność znajduje odzwierciedlenie wyłącznie w trakcie oglądania filmów, oferując faktycznie dłuższy czas działania. Pozostałe zadania MID 9712 realizowała z podobnymi wynikami, jak jej najbliższa konkurencja.
Wszystkie testy przeprowadzane są z ekranem o jasności ustawionej na 120 cd/m2.
Rezultaty uzyskane w trakcie surfowania po sieci są zbliżone do tych, które osiągaliśmy przy użyciu Kiano Elegance, przy czym ten ostatni dysponuje akumulatorem o niższej pojemności.
Naładowanie ze stanu 8% do ok. 95% trwało około dwóch godzin przy włączonym tablecie (ale z wygaszonym ekranem).
Wydajność / funkcjonalność
Dwa tryby: HD i „nie-HD”
Producent tabletu, zdając sobie sprawę z ograniczeń Rockchipa 3066 (CPU: Cortex-A9), wprowadził do sprzętu pewne udogodnienie programowe. MID 9712 obsługuje bowiem dwa tryby wyświetlania rozdzielczości.
HD, czyli ten natywny, wyświetla obraz z odpowiednio wysoką ilością pikseli – 2048 x 1536. Nie jest rewelacyjnie, jako że sprzęt spowalnia już przy przeglądaniu pulpitów, choć Real Racing 3 byliśmy w stanie uruchomić z klatkażem niemalże identycznym do tego samego tytułu, ale odpalanego w ustawieniu Standard. Ten ostatni ma za zadanie ograniczyć nieco rozdzielczość, ale znowuż nie na tyle, byśmy na tym szczególnie ucierpieli. Nawet po zredukowaniu jakości wyświetlanej treści, obraz deklasuje tablety dysponujące monitorkami o mniejszej rozdzielczości natywnej.
To rozwiązanie nie jest może odkrywcze, ale nikt nie stosuje go też na masową skalę. W gruncie rzeczy jest to jakiś pomysł, zwłaszcza wtedy, gdy firma wybiera inne priorytety. Platinet, właściciel marki Omega, wyraźnie postawił na baterię, co widać choćby po ilości dostępnego RAM-u (1 GB).
Tablet zachowuje się podobnie do innych produktów ze swojego segmentu, choć widać nieznaczny spadek wydajności, zwłaszcza przez skromne taktowanie rdzeni procesora graficznego (po 250 MHz na układzie Mali 400). Z drugiej strony, sporo wydajniejszy na papierze PowerVR SGX544 z Pluga FORCE ucierpiał przez optymalizację oprogramowania; o tę ostatnią w Omedze zadbano bardziej.
Spójrzmy teraz na wyniki benchmarków:
Przeglądarki
1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność tabletu pod kątem przeglądania zasobów sieci.
System
2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność tabletu. Brak wyniku oznacza, że dany test nie został ukończony z sukcesem.
Grafika
3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność tabletu z naciskiem na grafikę 3D. Brak wyniku oznacza, że dany test nie został ukończony z sukcesem.
Filmy
4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player (z pakietem najnowszych kodeków).
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
– mts, 1080p, h264, 12mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps (obraz klatkuje, niemożliwość przewijania);
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (obraz klatkuje);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (obraz klatkuje).
Omega ma największy problem z samym menu. Przewijanie pulpitów w natywnym trybie potrafi zirytować, ale już przesiadka na niższą rozdzielczość owocuje zauważalnie większą płynnością. Plusem w MID 9712 jest wysoka kompatybilność z grami, takimi jak Real Racing 3, Ashpalt 7: Heat, Jetpack Joyride czy Angry Birds: Star Wars. Dobraliśmy tytuły zróżnicowane graficznie; Omega poradziła sobie z nimi co najmniej dobrze. Można zatem uznać, że od strony wymagających aplikacji tablet spełnia wymagania, natomiast sporo do życzenia pozostawia sama nawigacja. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że taki Real Racing (i inne) działają tak samo szybko w obydwu trybach.
W ostatniej zakładce testowej zauważycie też niezłą współpracę z multimediami, co nie zdarza się w każdym, niskobudżetowym tablecie z ekranem o wysokiej rozdzielczości.
Brakuje natomiast aktualizacji do Androida 4.2 Jelly Bean – miejmy nadzieję, że producent takową przyszykuje w najbliższej przyszłości. Jak na razie, tablet działa pod kontrolą niezmodyfikowanego systemu w wersji 4.1.
Podsumowanie, ocena i opinia
Jeśli stawiacie na baterię, to sprzęt, którym warto się zainteresować
W Omedze widać, co producent chciał osiągnąć – jeśli zrezygnujemy z wydajnego procesora, to możemy pieniądze włożyć w coś innego. Tak właśnie powstało urządzenie dysponujące baterią o pojemności 10 000 mAh, będącą o 20 procent pojemniejszą od następnego tabletu w kolejce. Optymalizacja systemu wystarczyła, by tablet rozwinął dobre czasy pracy z filmami w przeróżnych rozdzielczościach, nieźle jest też w trakcie rozgrywki multimedialnej.
Propozycja Platinetu jest najbardziej używalna po zmianie trybu na standardowy, kiedy rezygnujemy z wpatrywania się w każdy, pojedynczy piksel. Aktywowanie rozdzielczości natywnej powoduje, że tablet dostaje czkawki podczas podstawowych czynności – ta jednak znika wtedy, gdy uruchomimy którąś z aplikacji. Zanim jednak ocenicie MID 9712 pochopnie, spójrzcie na jej cenę.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- EKRAN8
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA8,5
- WYDAJNOŚĆ5,5
- OPROGRAMOWANIE6
- WYPOSAŻENIE6,5
ZALETY
|
WADY
|
Alternatywna propozycja
Lista 9,7-calowych tabletów z ekranami o wysokiej rozdzielczości to m.in. Plug FORCE, Kiano Elegance czy nowy Kiano Fly 9,7 Quad. W kategorii znajdziemy również urządzenie Modecomu i Shiru – każde z nich posiada inne cechy i inne możliwości, które podsumujemy w kolejnym odcinku areny tabletów.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
wygląd ocenił bym wyżej niż 4
Panie Antoni, czym sprawdza pan cd/m2 (jasnosc)? pozdrawiam
Kalibratorem X-Rite i1DisplayPro.
Rockchip RK3088? Czy aby napewno? 😉
Fakt, błąd się wkradł. Dzięki za czujność.