System wymyślony przez Louisa Braille’a pozwala niewidomym czytać już od 1825 roku. Niestety, nie znaleziono do tej pory sensownego rozwiązania, jak przełożyć owy system na urządzenia takie jak laptopy czy tablety. Cały alfabet Braille’a składa się z 63 znaków (co stanowi wystarczającą ilość dla angielskiego alfabetu), 10 cyfr i kilku znaków punkcyjnych. Ich odczyt jest możliwy poprzez odpowiednią kombinację większych i mniejszych kropek tworzących dany znak. Jak wiemy w sprzedaży dostępne są specjalne laptopy umożliwiające niewidomym pisanie na ich specjalnej klawiaturze. Niestety ich cena, na ogół, bywa wygórowana – sięga nawet do 6000 USD.
Tymczasem na tablety powstała specjalna aplikacja, która bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Być może dzięki niej niewidomi będą mieli możliwość posługiwania się tabletami. Program został stworzony przez ekipę NMSU (z uniwersytetu Stanford) pod kierownictwem Adama Durana, przy udziale Adriana Lew oraz Sohana Dharmaraja. Cały program badawczy jest częścią większego projektu „Army High-Performance Computing Research Center’s (AHPCRC)”. Naukowcom udało się przedstawić pierwsze rezultaty ich pracy już po dwóch miesiącach.
Niewidomy użytkownik po prostu kładzie na wyświetlaczu palce, pod palcami znajdują się specjalne kropki. Poprzez odpowiednią kombinację naciśnięć jest on w stanie wywołać pożądaną literę czy też cyfrę. Według twórców, „kropki” automatycznie przesuwają się po ekranie wraz z przemieszczeniem dłoni użytkownika. Dostosowują się też odpowiednio do rozmiaru palców oraz odstępów między palcami.
Projekt jest, jak na razie w fazie testowej. Jeśli jednak wejdzie do regularnego użytku, to będzie stanowił ogromny krok na przód dla niewidomej części społeczeństwa. Trzymamy więc kciuki za sukces. Poniżej umieszczamy krótki filmik prezentacyjny. Pozwoli on Wam zapoznać się nieco bliżej z działaniem aplikacji.
Źródło: Phyorg
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.