Huawei MediaPad 10 FHD to prosty dowód na to, że projektowane w Chinach produkty również mogą należeć do segmentu premium. Urządzenie jest nie tylko ładne, nie tylko dobrze skonstruowane i cienkie, ale również wyposażone w bardzo przyzwoite podzespoły i ekran o wysokiej rozdzielczości. Zobaczmy, jak wypadnie w praktyce.
Skrótem, czyli wideorecenzja Huawei MediaPad 10 FHD
Budowa i jakość wykonania
Aluminiowa, tylna ścianka i sztywna konstrukcja
MediaPad 10 FHD pod względem projektu przypomina mi nieco model GOCLEVER TAB R974.2, choć w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem dużo cieńszym i kierowanym do klientów skłonnych zapłacić nieco więcej. Wspólne aspekty to jednak sam projekt tylnego panelu; tutaj również znajdziemy przede wszystkim aluminium, nieźle komponujące się z białym, plastikowym paskiem, na którym osadzono obiektyw aparatu, lampę błyskową i klapkę (ta akurat nie przeszkadza w użytkowaniu i sprawia wrażenie wytrzymałej) osłaniającą porty microSD i microSIM. Nietrudno uniknąć też porównań z Galaxy Tab 10.1, choć sam biały panel nieco różni się kształtem. Poza wspomnianymi, znajdziemy tu jeszcze stereofoniczne głośniki, oferujące całkiem przyjemną barwę dźwięku.
Srebrny, czarny i biały – oto zestaw kolorystyczny, jaki Huawei wykorzystał w konstrukcji S10-101L. Wymiary urządzenia to 257,4×175,9×8,8 milimetra przy wadze 580 gramów. Całość mieści się w „tabletowej średniej”, jeśli chodzi o gabaryty. Frontowy panel to przede wszystkim jednolita tafla szkła, chroniąca 10,1-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli i dodatkowy aparat. Na prawym boku producent umiejscowił włącznik (funkcjonujący też jako przycisk blokady) i dwufunkcyjny klawisz multimedialny. Lewa ścianka oferuje wyłącznie dostęp do gniazda słuchawkowego.
Na „dole” zlokalizowano 30-pinowe gniazdo na ładowarkę – tutaj nie tylko technicznie, ale również wizualnie rozwiązanie przypomina to stosowane przez Apple’a. Sam kabel wygląda jak brat-bliźniak tego z Cupertino. Brakuje tym samym standardowego złącza USB.
Urządzenie jest pozbawione widocznych wad konstrukcyjnych. Poszczególne elementy są świetnie dopasowane, a tablet sztywny i smukły, co przekłada się nie tylko na uczucie miłe dla oka – sprzęt doskonale leży w dłoni, rzadko kiedy się przegrzewa. Bez cienia wątpliwości mamy do czynienia z urządzeniem, któremu producent poświęcił niemało uwagi. Jeśli jednak uprzemy się i z dużą siłą spróbujemy tablet wygiąć, na monitorze pojawi się charakterystyczny efekt jacuzzi.
Wracając na chwilę do aparatu głównego – Huawei zadbał o obecność ośmiomegapikselowej matrycy z autofocusem i możliwością nagrywania filmów w Full HD. Faktycznie, działa to dobrze, a już w ogóle nieporównywalnie lepiej w stosunku do innych „chińczyków”.
Przykładowe zdjęcia z aparatu głównego
Przykładowy film
Ekran
1920×1200 i IPS w dobrej cenie
Od razu powiem, że 10,1-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1200 (zwłaszcza ta ostatnia wartość ma znaczenie, jako że zwiększa dostępną przestrzeń roboczą), w dodatku wykonany w technologii In-Plane Switching, to po prostu skarb. Dobra jakość odwzorowania kolorów, świetna rozdzielczość przekładająca się na gęstość 224,17 PPI… To zadowoli każdego, nawet kogoś, kto do tej pory miał do czynienia z apple’owską Retiną. Wyświetlany kontent jest ostry, gładki i czytelny, dostajemy też rewelacyjny panel dotykowy, który błyskawicznie reaguje na wszystkie polecenia.
Kąty widzenia stoją na wysokim poziomie. Oglądanie filmów czy zdjęć w kilka osób nie stanowi najmniejszego problemu.
Maksymalna jasność utrzymuje się na poziomie 389 cd/m2, co na tablet jest wartością bardzo dobrą. Mówimy przy tym o planie maksymalnej wydajności, z wyłączonym oszczędzaniu energii na zasilaniu bateryjnym i wyłączonym czujnikiem natężenia światła zewnętrznego. Nierównomierność podświetlenia wynosi w takich okolicznościach 10,3 procent, a więc jest akceptowalna.
Maksymalna jasność w planie oszczędzania baterii to ok. 260-280 kandeli na metr kwadratowy.
Jasność minimalna, z kolei, wynosi średnio 11 cd/m2, co umożliwia komfortowe czytanie nawet w całkowicie ciemnym pokoju. Te wyniki zdecydowanie potwierdzają naszą tezę – ekran w Huawei MediaPad 10 FHD został świetnie wykonany.
Wyposażenie
LTE, Bluetooth, GPS…
MediaPad 10 FHD ma wszystko, czego może nawet najbardziej wymagający użytkownik potrzebować. Szybkie, stabilne Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g/n, funkcjonujące bez najmniejszych problemów. Widać, że zaimplementowano tu bardzo czuły moduł, bardziej przypominający te z tabletów najwyższych lotów. W teście stabilności wykorzystałem router ASUS RT-N13U.
Modem 3G/LTE działa płynnie, automatycznie rozpoznając APN-y dla Play, Plusa, T-Mobile i Orange po włożeniu kart Mini SIM. Kompatybilność Aero2 jest dość specyficzna, jako że tablet w wersji S10-101U i zewnętrznym modemem będzie kompatybilny z tą kartą, podczas gdy wariant S10-102U i testowany przez nas 101L nie będą współpracować z Aero2.
Na pokładzie znajdziemy też trzyosiowy akcelerometr, czujnik orientacji czy czujnik oświetlenia zastanego, umożliwiający samoczynne dostosowywanie jasności ekranu.
Do MediaPada potrzeby jest specjalny kabel pod USB OTG, będący przejściówką ze złącza 30-pinowego (niekompatybilnego z wtyczkami Apple’a, notabene) na standardowe USB. To bez wątpienia utrudnienie, które producent mógł zażegnać w prosty sposób – dodając takie akcesorium w pudełku, razem z tabletem.
GPS działa bez zarzutu, „łapiąc fixa” w przeciągu zaledwie kilku sekund przy włączonej transmisji danych bądź podpięciu pod Wi-Fi. Po wyłączeniu sieci, ustalenie lokalizacji zajmuje około dwóch minut. Do jakości Bluetootha również nie mam żadnych zastrzeżeń.
Stereofoniczne głośniki grają z głośnością ok. 80 decybeli, co, jak na tablet, jest bardzo przyzwoitą wartością. Dźwięk jest ponadto czysty, pozbawiony „skrzeków” na maksymalnym ustawieniu. Zdecydowanie można tu obejrzeć film czy wysłuchać ulubionego kawałka – oczywiście nie oczekujcie cudów, bo to w dalszym ciągu tylko skromny, niewielki głośniczek.
Akumulator
Jest nieźle
MediaPad dysponuje baterią o pojemności 6600 mAh, która przy czterordzeniowym procesorze i ekranie o wysokiej rozdzielczości mogła okazać się niewystarczająca. Sprawdziliśmy zatem jej możliwości w testach wytrzymałościowych, przeprowadzanych osobno dla każdej kategorii. Akumulator pracuje tu podobnie, jak w Xperii Tablet Z, sprawując się w poszczególnych dziedzinach nieznacznie lepiej.
Jasność ekranu w czasie testów ustawiona była na 120 cd/m2.
Uzupełnienie energii ze stanu 3% do 98% trwa około czterech godzin.
Wydajność i funkcjonalność
Tablet testowaliśmy już po aktualizacji do Jelly Bean
Powiem tak: do tej pory każdy narzekał, że MediaPad 10 FHD dostępny jest tylko z Androidem 4.0.4. Teraz, już po udostępnieniu update’u do Androida 4.1 Jelly Bean, każdy narzeka na brak jednego, bardzo sympatycznego i (prawdopodobnie) autorskiego rozwiązania Huawei. Chodzi o przycisk w dolnej części ekranu, umożliwiający schowanie belki systemowej, a tym samym uruchomienie wszystkich aplikacji w bardziej izolowanym środowisku. Miałem okazję pracować na MediaPadzie zarówno przed, jak i po zainstalowaniu upgrade’u – i faktycznie, szkoda, że producent nie zdecydował się pozostawić tego rozwiązania.
Niemniej jednak w obydwu przypadkach MediaPad 10 FHD może pochwalić się dobrą optymalizacją, która – moim zdaniem – w pełni wykorzystuje możliwości czterordzeniowego HiSilicona K3V2 Hi3620 o taktowaniu 1,2 GHz i grafiki Vivante GC4000. Urządzenie wspomagają też dwa gigabajty RAM-u, co przekłada się na płynną pracę i kompatybilność z ogromną ilością tytułów z Google Play. Duży minus za brak wsparcia dla bardziej wymagających gier, takich jak Real Racing 3 czy Need for Speed: Most Wanted. To produkcje, które uda się odpalić na zdecydowanie tańszych tabletach; tutaj natomiast klatkują, są po prostu niegrywalne.
Nie zachwycają też wyniki z benchmarków, zwłaszcza jak na jednostkę z czterema rdzeniami.
Do redakcji trafił wariant o pojemności 16 gigabajtów, choć w sprzedaży mają być też dostępne opcje 8- i 32-gigabajtowe. Dostajemy tu 13 gigabajtów miejsca na aplikacje i pozostałe dane (1,44 GB RAM-u dla programów), z możliwością rozszerzenia całości przez kartę microSD aż o 64 gigabajty. Przenoszenie programów z i na nośnik zewnętrzny odbywa się bez problemów.
W kwestii multimediów, MediaPad może pochwalić się średnią kompatybilnością z rozmaitymi formatami. W teście korzystamy z MX Playera wyposażonego w najnowsze kodeki. Lista odtwarzanych filmów prezentuje się następująco:
- mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy
- mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio
- mp4, 720p, h264, 3mbps, aac
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak obsługi DTS)
- mts, 1080p, h264, 12mbps
- mkv, 1080p, h264, 40mbps (trudności w przewijaniu obrazu)
- mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (obraz nie ma płynności)
- mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (obraz nie ma płynności)
Po instalacji Androida Jelly Bean, w tablecie znajdziemy przeglądarkę stockową, która zaoferuje nam wsparcie dla Adobe Flasha. MediaPad nie ma problemu ani ze strumieniowaniem, ani z otwarciem rozmaitych stron bazujących na tej technologii.
Podsumowanie, ocena i opinia
Huawei pozytywnie zaskakuje
Na plus należy zaliczyć bardzo dobrą, zwartą i wysokiej klasy konstrukcję tabletu, bazującą przede wszystkim na anodowanym aluminium, świetny ekran IPS o rozdzielczości Full HD (z wysoką jasnością maksymalną), nienajgorszą wydajność baterii (choć nietrudno znaleźć lepszy sprzęt pod tym względem) i zintegrowany modem LTE.
Po stronie minusów musimy zapisać jednak problemy z odtwarzaniem filmów Full HD o wysokiej przepustowości, brak kompatybilności z niektórymi bardziej zaawansowanymi grami czy konieczność niewygodnej, ręcznej aktualizacji do Androida 4.1.2 Jelly Bean. Z drugiej strony, ciężko też tę ostatnią zapisać po stronie plusów – po wyciągnięciu z pudełka, tablet ma wgranego Androida 4.0. Nie wiadomo, czy producent zdecyduje się na przygotowanie kolejnego update’u, tym razem do 4.2.2.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA9
- EKRAN9,5
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA8
- WYDAJNOŚĆ6,5
- OPROGRAMOWANIE7
- WYPOSAŻENIE9
ZALETY
|
WADY
|
Alternatywne propozycje
Z racji na dostępną przekątną i podobną rozdzielczość ekranu, logiczną propozycją jest Sony Xperia Tablet Z – przy czym to oczywiście tablet droższy, z jeszcze wyższej półki. Tańszą opcją będzie z kolei Modecom FreeTab 1003 IPS X2, choć należy liczyć się ze zdecydowanie niższą rozdzielczością, ale też oparty na matrycy IPS.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Pozwalam
posiadam tablet huawei model s10-101 L do tej pory bylam z niego zadowolona, lecz zawiesil sie zostal wylaczony i obecnie nie wlacza sie mozna go zresetowac? co zrobic? da sie go uruchomic?
troszke sie mylicie
huawei mediapad z lte dokladnie model 101L bez problemu działa z kartą aero 2 – sam osobiscie przetestowałem 🙂
Czy mógłby to ktoś jeszcze potwierdzić że model S10-101L rzeczywiście jest kompatybilny z siecią AERO2.
Działa bez problemu z AERO2 tylko pkt dostępowy trzeba sobie stworzyć.
Działa LTE. Działa każda karta SIM z abo i nic praktycznie nie trzeba konfigurować.
potrzebuję info czy na asus memo pad hd 7 wejdą i będą działać płynnie gry takie jak gta3, max payne, nfs mw, amazing spiderman, Brothers In Arms 2 Global Front, fifa 12, fast five 5 hd, mass effect infiltrator, modern combat1,2…, Nova 1,2,3, i ostatnia gra Asphalt 8: Airborne
jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat albo ma ten tablet i testował te gry niech napisze, ponieważ nie wiem czy ten tablet będzie się nadawał do gier(głównie)
będę wdzięczny za pomoc
Pytanie odnośnie adaptera USB OTG – czy są jakieś różnice i musi być dedykowany do Huawei czy każdy dostępny np na allegro będzie pasował?
Drugie pytanie odnośnie updatu Androida do 4.1 – trzeba coś ręcznie robić czy jest wszystko odbywa się automatycznie? Trzeba wykonywać jakieś dodatkowe czynności przy tej aktualizacji oraz co wnosi powyższa aktualizacja?
Proszę o odpowiedź, zakupiłem ów tablet i chciałbym wiedzieć od czego zacząć gdy go wezmę do reki 🙂
PS odnośnie adaptera to na całym allegro jest tylko jeden dedykowany do Huawei w cenie 229 zł :/ czy gdzieś można znaleźć coś innego tańszego?
A najważniejsze pytanie – gdzie mogę zakupić klawiaturę / stację dokującą do niego? Czy jest dostępna w PL?
W Polsce niedostępna, ale na ebay-u jest chyba….albo na aliexpres w cenie około 110dolarów.
Adapter zamówiłem na Ebayu. Najdrożej wychodzi adapter MHL > MDMI, koło 100zł ale można na naszym spróbować wylicytować.
Wersję androida 4.04 można bez problemu zrootować, nie wiem jak po aktualizacji do 4.1.2
do root-a używałem apki FRAMAROOT. Działa też na 4.1.2.
można kupić go na raty w PLUSIE 50 zł x 36=1800 zł
Wczoraj widziałem go u operatora PLUS i ładnie wyglądał – ma wysoką rosdzielczość ale gra Real Racing 3 czy Need for Speed: Most Wanted. To produkcje, które uda się odpalić na zdecydowanie tańszych tabletach; tutaj natomiast klatkują, są po prostu niegrywalne.
Witam, wie ktoś gdzie można dostać Huawei MediaPad 10 FHD bo nigdzie nie widzę 🙁 w PL lub UK jeśli ktoś wie niech się podzieli informacją
A gdzie można go dostać i jak jest cena? Czy warto czekać na niego czy lepiej kupić np: NavRoad Nexo 10? http://www….d-nexo-10/
Nie lepiej kupić lenovo s6000 3g ma tylko nieco gorszy ekran ale jest sporo tańszy!!!